Коли дитина одна вдома/Files/images/fileZqxF39_3.jpg

Особливості сучасного життя такі, що багатьом дітям досить рано доводиться залишатися вдома одним. А це далеко не завжди так просто зробити. Іноді дитина боїться залишатися вдома, а іноді і мама боїться не менше, а то й більше самого малюка. І дійсно - якщо дитина одна вдома, правила поведінки повинні бути позначені дуже строго. Адже безпека понад усе.

Багато батьків дуже бурхливо сперечаються, з якого віку дитину можна залишати вдома одного. Однозначно відповісти на це питання практично неможливо. Хто-то без будь - яких проблем залишає надовго одного дворічного малюка, а хтось і восьмирічної дитини не може залишити без нагляду навіть на хвилину.

Дитячі психологи говорять про те, що найбільш оптимальний вік, в якому дитину вже можна починати залишати одного будинку - це п'ять років. Приблизно в цьому віці діти вже чудово розуміють, що таке «не можна» і усвідомлюють, чому не можна робити те чи інше. Крім того, саме в цьому віці дитина стає здатним цілком і повністю усвідомлювати все те, що ви пояснюєте, виконувати всі ваші вказівки, користуватися телефоном.

Однак самою собою зрозуміло, що п'ятирічний вік - це приблизний орієнтир. Дуже багато залежить від індивідуальних особливостей кожної конкретної дитини - характеру, навичок, його темпераменту. Дбайливі і уважні батьки зможуть визначити це саме час. Однак, зрозуміло, не варто залишати одного будинку дитини віком до п'яти років, яким би самостійним він не здавався - враження може виявитися оманливим, а дитина - розгубитися в будь - якої позаштатної ситуації.

Психологи пропонують батькам своєрідний психологічний тест, який допоможе визначити ступінь готовності дитини залишатися одному будинку. Кожен позитивний відповідь - плюс десять відсотків на користь самостійності дитини:

1. Может дитина грати самостійно довше, ніж дві години поспіль, не відволікаючись?

2. Ваш дитина вже не боїться закритих просторів і темних приміщень?

3. Дитина розуміє значення слова «не можна» і ті наслідки, які можуть бути.

4. Ваш дитина вміє впевнено користуватися телефоном і знає, як зателефонувати вам?

5. Дитина вже має свої обов'язки та сумлінно їх виконує?

6. Дитина дотримується певного розпорядку дня самостійно?

7. Дитина знає, коли і як треба викликати пожежників, швидку і міліцію?

8. Дитина може звернутися за допомогою до сусідів?

9. Дитина розуміє, для чого йому доводиться іноді залишатися вдома одному?

10. Дитина сам виявляє бажання, або, принаймні, не протестує проти цього?

Як підготувати дитину?

Отже, на ваш погляд, дитина готовий до того, щоб залишитися вдома одному? Однак не варто робити це спонтанно, не підготувавши дитини до цього заздалегідь. І будьте готові до того, що ця підготовка займе досить велику кількість часу. Однак не варто засмучуватися - пам'ятайте про те, що подібна масштабна підготовка буде тільки перший час, а коли дитина звикне залишатися один вдома, це перетвориться в щось само собою зрозуміле.

Перше і найголовніше, про що повинні подбати батьки - це повна безпека дитини. На жаль, багато батьків дуже сильно довіряють своїй дитині, помилково вважаючи, що він достатньо дорослий, щоб усвідомлювати всю ту небезпеку, яка може загрожувати йому, і не чіпати ті речі, які можуть бути небезпечними - ножі, ножиці, сірники тощо.

Звичайно ж, батьки обов'язково повинні пояснювати дитині, чим небезпечний той чи інший предмет. Покажіть малюкові, що ніж, ножиці або голку можуть заподіяти біль - злегка укол малюка, щоб він відчув це на собі. Покажіть, що газ, сірники та запальнички можуть призвести до пожежі та опіків, розкажіть, що ліки та побутова хімія може призвести до сильного отруєння і хвороби.

Більш того, можна знайти в інтернеті відповідні відеоролики, які стануть яскравою ілюстрацією до ваших розповідей про небезпеку. Хоча, зрозуміло, варто ретельно підбирати ці відеоролики - не варто травмувати психіку дитини надмірно кривавими кадрами. Обов'язково переконайтеся в тому, що дитина добре зрозумів вас - нехай він все це промовить вголос, і бажано не один і не два рази. І згодом регулярно повторюйте це зі своїм малюком.

Але і це ще не все. Ви витратили час і сили, переконалися в тому, що ваша дитина дуже добре засвоїв, що ні в якому разі не наближатися до небезпечних предметів? Він знає, чим це все може обернутися? Чудово, ви все зробили правильно! А тепер ... зберіть всі предмети, які можуть представляти для дитини хоча б найменшу небезпеку, і надійно сховайте їх. Як кажуть, береженого бог береже - не варто спокушати дитини, яким би самостійним і грамотним він не був.

Більше того - обов'язково подумайте і складіть список того, що може становити небезпеку для дитини. Електрочайник - начебто звичайний побутовий предмет. Проте в тому випадку, якщо дитина захоче попити чаю у вашу відсутність, і не втримає чайник в руках, опіки можуть бути небезпечними. Тому забирайте чайник подалі і придбайте термос, у якому ви зможете залишити дитині теплу воду потрібної температури.

Ваша дитина напевно захоче подивитися телевізор - переконайтеся, що він знаходиться в справному стані, а проводка не закоротит у вашу відсутність, і ваша дитина не полізе подивитися, що там таке сталося. До речі кажучи, про проводці і електриці в цілому - перш ніж залишати дитину одну, ви повинні переконатися в тому, що можливість короткого замикання виключена начисто. Крім того, ніколи не залишайте працюючу побутову техніку, наприклад, пральну машинку або хлібопічку.

Крім того, дуже небажано без гострої необхідності залишати дитину вдома одного у вечірній час, коли на вулиці темно. На жаль, відключення електрики в темний час доби у містах явище досить поширене. І практичний будь-яка дитина, що знаходиться вдома у цей момент один, може дуже сильно злякатися. Адже навіть дорослій людині може в перші секунди стати не по собі.

Проте якщо у вас є справді вагомі причини для того, щоб залишити дитину вдома одного, а не просто похід в гості, обов'язково передбачте цю можливість. Забезпечте дитині можливість альтернативного джерела освітлення. Однак, само собою зрозуміло, це має бути не свічка, а ліхтарик. Придбайте в магазині простий у користуванні, однак потужний ліхтарик і регулярно перевіряйте його працездатність.

Проте будьте готові до того, що в подібній ситуації, прийшовши додому, ви виявите своєї дитини десь під ковдрою, та порядком переляканим. І немає ніякої гарантії, що після подібного вам доведеться відвідувати дитячого психолога, щоб впоратися з дитячими страхами. Тому все ж таки постарайтеся не залишати дитину одну у вечірній і нічний час, навіть сплячим - адже він може прокинутися.

• Спляча дитина
До речі кажучи, навіть у тому випадку, якщо дитина залишається одна вдома без будь - яких проблем, все одно ні в якому разі не варто йти з дому в той час, коли дитина спить, навіть у тому випадку, якщо перед сном ви його попередили про свій відхід. Дитина спросоння може забути про це і злякатися, не виявивши в будинку нікого з дорослих людей.

• Заняття для дитини
Ні в якому разі не варто залишати дитину вдома одного, не придумавши йому по - справжньому цікаве заняття. Ви можете купити малюкові диск з мультфільмом або кіно, який він давно хотів, або нові розмальовки з олівцями, або пазли. Головне, щоб дитині було чим зайнятися у відсутності дорослих. Адже якщо дитині буде нудно, він може почати шукати, чим себе зайняти. І немає ніякої гарантії того, то він знайде відповідне, а не набезобразничает або, що ще гірше, нашкодить собі.

• Телефонні і дверні дзвінки
Особливу увагу необхідно приділити телефонним дзвінкам. Дитячі психологи дуже рекомендують батькам перед відходом відключати домашній телефон, а дитині придбати мобільний. Пояснюють вони свій рада просто - небажано, щоб дитина підходив до домашнього телефону, коли він один вдома. А на мобільний ж йому можете зателефонувати тільки ви. Якщо такої можливості немає, навчіть дитину того, щоб він ніколи не повідомляв по телефону, що він удома один. Набагато розумніше буде, якщо він відповість, що мама зараз зайнята і передзвонить трохи пізніше.

І самі не забувайте якомога частіше телефонувати дитині. Перший час намагайтеся дзвонити малюкові при кожній можливості, але не менше чотирьох разів на годину. Розповідайте дитині про те, що ви робите на даний момент, скажіть, що дуже сумуєте і постараєтеся потрапити додому якомога швидше.

Строго суворо забороніть дитині не тільки відкривати двері, але і взагалі підходити до неї. Розкажіть йому про те, що у всіх без винятку членів сім'ї є ключі. І пам'ятайте найголовніше - якщо дитина боїться залишатися один вдома, значить він ще не готовий до цього.

Кiлькiсть переглядiв: 326