Профілактика сколіозу у дошкільнят

Хребет людини являє собою певну вись, на якій тримається все тіло. Він всередині себе містить спинний мозок - своєрідний центр управління всіма функціями організму.

Викривлення хребта - це сколіоз.

Основні заходи профілактики

Проблеми, пов'язані з хребтом, завжди негативно впливають на організм. Тому профілактика сколіозу є і профілактикою багатьох захворювань. Основні заходи профілактики сколіозу у дошкільнят зводяться до двом правилам:
• Необхідно забезпечувати фізичну активність дитини, під час якої відбуваються руху, що запобігають викривленню хребта.
• Під час навантаження - сну, занять - хребет повинен знаходитися в найбільш сприятливому фізіологічному положенні.

Профілактику сколіозу треба починати з раннього віку, так як із-за відносної м'якості дитячих кісток, у малюків часто розвивається викривлення хребта. Будь одноманітне звичне положення хребта призводить до розвитку сколіозу:
Коли дитина проводить в ліжечку велику кількість часу, не вміє перевертатися, необхідно стежити за тим, щоб його головка не поверталася тільки в одну сторону.

• Не треба намагатися, щоб малюк сидів або стояв раніше часу.
• Не треба носити малюка на одній і тій же руці.
• Коли дитина починає перевертатися, необхідно стежити, щоб він це робив в обидві сторони.
• Коли дитина починає ходити треба намагатися не притримувати його за одну й ту саму ручку.
• Краща поза для сну - на спині.

Надалі, при розвитку моторики рук - за заняття ліпленням, малюванням, аплікацією, а так само при підготовці до школи дитина проводить значну частину часу сидячи за столом, що створює всі передумови для знаходження хребта в неправильному стані, тому:
• Дитина дошкільного віку має нерухомо сидіти не більше двадцяти хвилин.
• Треба намагатися, щоб він як можна частіше вставав.

При нерухомому сидінні необхідно, щоб дитина міняв положення ніг:
• ступні назад, вперед;
• поставити їх поруч;
• розвести.

Сидіти треба на краєчку стільця, спина пряма, коліна повинні бути зігнуті під прямим кутом, як можна частіше класти лікті на підлокітники, знімаючи тим самим частину навантаження з хребта.
В перервах, робити спеціальні вправи:
повиснути на руках, підтягнути до грудей коліна, вправу виконати максимальну кількість разів;
на підлозі прийняти стійку на колінах, витягнути вперед руки, максимально прогнутися назад, а потім вперед.

Дитина дошкільного віку має перебувати в русі не менше шести годин на добу. Ранкова гімнастика, активний відпочинок, біг, ходьба, рухливі ігри - це руховий мінімум для дитини. Необхідно крім загальнозміцнюючих та оздоровчих вправ вводити і спеціальні, для зміцнення грудей, м'язів черевного преса, поліпшення постави. Виконувати їх можна:
• разом з ранковою зарядкою;
• під час будь-якого відпочинку;
• під час прогулянок.

Дуже важливі меблі, яка знаходяться в побуті дитини:
Спати дитина повинна не на дивані, а на ліжку з гарним, пружним, щільним матрацом, навіть можна ортопедичному або на кокосовій стружці. Бажано привчити його спати без подушки.
Місце, де дитина приймає їжу і займається, необхідно обладнати просторою і зручною меблями.
• Коли дошкільник почне читати, треба стежити, щоб він не сутулився.
• Необхідно постійно коригувати висоту меблів дитини, з урахуванням його зростання.
• Місце для занять повинно мати хороше освітлення.

Що ще грає важливу роль в профілактиці

Важливу роль у профілактиці сколіозу у дітей дошкільного віку грає:
• Збалансоване повноцінне харчування, в раціоні дитини повинні бути продукти багаті вітамінами і кальцієм, тобто фрукти, овочі, молоко, риба.
• Перебування на свіжому повітрі. Загартовування повітрям, необхідно поєднувати з фізичними вправами, водою, обливання, обтирання; влітку - сонячними променями; лазнею, але дуже обережно, щоб не настало перегрівання організму.
• Стійка зручне взуття.

Так само треба врахувати, що жінці при плануванні вагітності, бажано за півроку до неї, необхідно прийняти курс вітамінів групи В12 і фолієвої кислоти. При прийомі цих препаратів знижується ризик розвитку вроджених кісткових дефектів, які можуть призвести до уродженому сколіозу.

Всі профілактичні заходи, які прийняті вчасно, допоможуть зберегти здоров'я дитини. Адже красива і правильна постава не тільки робить людину привабливою, але і сприяє нормальному функціонуванню всього організму.